Cumhuriyet Altını ve Tam Altın Farkı

Cumhuriyet altını ve tam altın birbirinden farklı iki ziynet altın türüdür ancak müşterilerimiz tarafından genellikle Cumhuriyet altını ve tam altın birbirine karıştırılmakta ve cumhuriyet altını ile  tam altının aynı ziynet ürünü olduğu düşünülmektedir. Bu iki altın türünün birbirinden ayrılan taraflarını şu şekilde ayırabiliriz:

Cumhuriyet Altını (Ata Altın) : Cumhuriyet altını veya bir diğer bilinen adıyla ata altın;  22 ayar ve 7.216 gram çapı  22 mm’dir.

T.C. Darphanesi tarafından basılan cumhuriyet altınının bir yüzünde  ”Hakimiyet Milletindir” yazısı, Atatürk resmi ve en altında da ”Ankara” yazısı yer almaktadır.

Diğer yüzün de ise; ”Türkiye Cumhuriyeti”yazısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi olan 1923 ve en altında ise basım tarihi yer almaktadır.

Tam Altın : Tam altın ise  22 ayar ve 7.016 gram, çapı 30 mm’ dır.  

Tam altının bir yüzünde ”Türkiye Cumhuriyeti” yazısı,  basım tarihi bulunmaktadır. Diğer yüzünde ise; Atatürk resmi ile çevresinde kenar çerçevesi olarak nakış ve yıldız işaretleri ve yer almaktadır.

Tam altının çapı cumhuriyet altınının çapından daha büyüktür fakat  Cumhuriyet altınının kalınlığı ve ağırlığı tam altından daha fazladır. Ayrıca yukarıda belirtildiği gibi  iki ürün arasında tasarım farklılıkları bulunmaktadır.